Tradiční vietnamská kuchyně - polévka Pho bo

Datum: 25.1.2018, 16:30 - 20:30
Lektor: Le Thi Tra Mi (TAMI) & Le Thu Hang (HANKA)

Počet osob:

Ve vietnamské kultuře se rodina alespoň jednou za den sejde u stolu, nejčastěji to bývá u večeře. Na stole jsou všechny chody připravené současně. Za zmínku stojí i způsob rozmístění jednotlivých chodů. Uprostřed stolu je obvykle umístěna velká miska s rýží a kolem ní jsou soustředěny ostatní chody (maso, zelenina, polévky, zálivky a omáčky).

Při přípravě pokrmů se zohledňuje souhra jin a jang (konkrétně v jídle „jsme to, co jíme“). Suroviny jsou podle této filozofie buď horké (jan), chladné (jin) nebo neutrální (např. rýže). V každém pokrmu se snoubí harmonie chuti, aby byl výsledek v souladu s filozofií jin - jan.

 

Co vás na kurzu čeká?
- při příchodu vás uvítáme vietnamskou kávou – připravuje se na principu filtrované překapávané kávy a french pressu
- uvaříme si polévku pho bo: Věděli jste, že existují 2 varianty masa do pho bo? Rare a well done?
- naučíme vás poctivý hovězí vývar
- seznámíte se s kořením, které tvoří základ polévky a dodává ji nezaměnitelnou chuť a vůni
- ukážeme si, jak vypadají betelové listy; nemají žádnou zvláštní chuť vůni do té doby, než se zahřejí, pak nás překvapí jejich výrazná chuť (někdo ji může přirovnat ke skořici, sezamu, nebo pepři)
- naučíme se připravovat rýži, která je pro celou jihovýchodní Asií zásadní surovinou
- připravíme si restovaný salát, k jehož zhotovení použijeme jako hlavní ingredience salát pak choi, sezamový olej, zázvor a houby shitake
- vyrobíme si bezlepkovou koblihu z rýžové mouky, která je zvenku křupavá; konzistenci uvnitř tvoří pasta z mungo klíčků a kokosu se skořicovým nádechem

 Uvítáme vás:

  • vietnamskou překapávanou kávou

 

Tradiční vietnamská kuchyně:

  • Polévka Pho bo
  • Vepřové maso obalené v betelovém listu - tento pokrm se hodí jako vynikající předkrm, chuťovka, nebo se dá proměnit v pořádné jídlo v kombinaci s přílohou
  • Rýže - ve Vietnamu se nejčastěji vaří jasmínová a lepkavá rýže (na rozdíl od jasmínové je těžká a lepivá, vhodná např. ke snídani) 
  • Restovaný salát pak choi s houbami shitake
  • Vietnamská kobliha - původem z Číny, je velmi oblíbeným snackem, nejenom ve Vietnamu, ale i v mnoha asijských zemích
  • Exotické ovoce – různé druhy, podává se závěrem každé večeře

 

Vietnamci mají ve zvyku při vaření používat pouze hůlky. Neradi bychom vás o tuto možnost ochudili, a tak u nás dostanete vlastní hůlky a budete si moci vaření hůlkami také vyzkoušet :-)

Jako bonus vám povíme recept na cuketovou polévku se slávkami.